Testovali sme dizajnovo podarený model od DéLonghi. Ponúka keramickú nepriľnavú vrstvu, 2 páry platní na výmenu, bohatý rozsah termostatu… Tu je naša recenzia.
DéLonghi CGH 902 C – obsah recenzie
Vybaľovanie z krabice
Celé balenie pruduktu váži 6kg. Príjemný dizajn grilu, už na prvý pohľad vyzerá, že bude nepraktický z ohľadu na údržbu a čistenie. Viac o čistení sa dočítate nižšie, neprehlidnite to 🙂
Obsah balenia
Vymeniteľné platne, rovná-plochá dvojica a členitá dvojica-na vzor roštu. Vždy praktická špachtlička na očistenie roštov, dve nádobky na mastnotu (jedna navyše pre barbecue polohu). Samozrejmá brožúra záručných informácií (štandartná 2-ročná záruka) a návod k obsluhe – 4 stránky zbytočného textu.
Technické špecifikácie
DéLonghi CGH 902C
Rozmery grilu: | 330 x 350 x 165 mm |
Rozmery platní: | 230 x 290 mm |
Príkon: | 1500 W |
Hmotnosť: | 4,9 kg |
Rozsah termostatu: |
80 °C – 230 °C
|
Napätie: | 220 – 240 V |
Frekvencia: | 50/60 Hz |
Užitočné informácie
Dĺžka kábla: | 100 cm |
Odkladanie kábla: | nie |
Rukoväť a izolácia tepla: | v poriadku |
Protisklzová podstava: | áno |
Viacero polôh grilovania: | kontaktný, barbecue gril |
Použité materiály
Najväčšie zastúpenie má hliník. Tvorí telo grilu a pánty až po držadlo na rukoväti. Nerez je viditeľný na vrchnej strane grilu a ako spodný lem zakrýva celoplastový podstavec.
Z čoho je DéLonghi CG902C vyrobený?
- Telo grilu – hliník
- Plášť grilu – nerez/lakovanný plast
- Spodná časť – tvredný plast
- Platne – hliník
- Držadlo a podstavec – pogumovaný plast / tvrdený plast
- Nepriľnavý materiál – keramická vrstva
Platne grilu
Relatívne tenké pláty hliníku sa zahrejú rýchlo, ich schopnosť udržať teplotu je však veľmi nízka. V čase keď na ich povrch položíte potravinu, ktorú ste chceli grilovať, platne sa značne schladia. Kým sa im navráti požadovaná/zvolená teplota, mäso sa vám bude viac variť než grilovať. Je škoda, že výrobca dobrej povrchovej vrstve neprispôsobil aj stavbu platní. Nepriľnavá úprava povrchu nenahradí chýbajúce milimetre v hrúbke.
Do umývačky nevhodné
Lákadlo v podobe vymeniteľných platní vhodných do umývačky riadu. V tomto prípade ostane len lákadlom a nie realitou. Prečo? Platne sú z viditeľnej strany pokryté nepriľnavou vrstvou, z druhej je to surový hliník. V umývačke surový hliník okamžite sčerná – oxiduje, skúšať to neodporúčame 🙂
Mnohé umývačky riadu majú v návode na obsluhu uvedené, že riad z hliníka do vnútra nepatrí.
Nepriľnavá vrstva
Keramický povrch! Výrobca uvádza, že nepriľnavý povrch platní je upravený bez pridania PTFE a PFOA, čo sú hlavné zložky výroby Teflonu. Možnú škodlivosť teflonu rozoberá článok v odkaze.
Funkčnosť vrstvy je výborná, nepriľnavé schopnosti si pochvalujem – aj kvapka vody sa na povrch rozdelí na drobné vodné guličky. Je teda evidentné, že materiál ma vysoké povrchové napätie. S ohľadom na hrúbku je však životnosť tejto vrstvy otázna.
DeLonghi CGH 902 C – CENA
Bežná cena grilu je 147€. Práve je v 28% akcií na Hej.sk za 107€.
My sme zaplatili 3000CZK v predajni elektro Euronics v OC Palladium – Praha, kde sme o dva dni gril reklamovali. Dôvody ešte rozoberiem nižšie.
kúpiť v akcií na Hej.skLacnejšia alternatíva CGH 900 C
Totožný gril, líši sa jedinou vecou a to,že ponúka len jednu dvojicu platní-vrubkované. Aktuálnu cenu zistíte po stlačení buttonu.
Kúpte výhodne na Hej.skRovnako drahý je Catler GR4011
Tento gril vás nesklame, viem to, pretože sme ho už testovali. Nie je tak všestranný, ale to pravé grilovanie zvládne o 100% lepšie. Presvedčte sa sami v článku: Catler GR4011-RECENZIA.
Manipulácia s grilom
Prechod medzi polohami je v poriadku. Ovládanie je z časti nejasné, no potešia kontrolky ohrevu.
Tu je video základnej obsluhy zariadenia.
Poloha zatvorený-kontaktný gril
Dovieranie vrchného roštu/platne k spodnému, je pri bežnom používaní trošku nepresné.
Výrobca prišiel s ložiskovou západkou na strane rukoväte. Umožňuje ukotviť vrchnú platňu v stabilnej pozícií, pohyb zavierania je tak presnejší, rozdiel vidieť na fotkách vyššie. Ukotvenie je ale slabé, ľahko sa preruší počas grilovania.
Otvorený gril – poloha barbecue
Po otvorení grilu do prvej polohy, keď sa držadlo pri otváraní zastaví, potiahnete poistku na pravej strane rukoväte a uvolní sa prechod do barbecue polohy. Pôvodne vrchnej platni treba ku koncu pohybu mierne dopomôcť, aby našla svoje správne miesto. Rozmery platní v tejto polohe sú 46X29cm.
Výmena platní
Proces uľahčuje dvojica tlačidiel pre uvoľnenie platní, dobre viditeľné sú na vyššie položenej fotografií. Rovnaký tlačidlový systém pre uvoňenie a uchytenie platní, má aj elektrický gril Concept GE3000. Priebeh sme, ako vždy, zachytili aj vo videu. Platne nesú označenie UPPER-pre vrchnú a LOWER-pre tú spodnú. Zameniť sa vám ich nepodarí, pretože opačne nepasujú.
Otočné ovládanie + vypínač
Ako môžete vidieť na fotkách, tento gril má tri otočné ovládače. Poďme si vysvetliť, ktorý k čomu slúži.
Ľavý ovládač je…, k čomu vlastne je? Trošku sme si týmto lámali hlavy. Podľa značenia, ktoré nám po očistení zmizlo, ľavý ovládač slúži na reguláciu teploty grilu v polohe barbecue. Prečo rozdelovať ovládanie teploty na dva ovládače, prečo každú polohu ovládať osobitne? To netušíme a v návode nie je ani slovko k tématike.
Kontrolky
- Červená – ak svieti, znamená to, že sa gril zohrieva
- Zelená – rozsvieti sa, keď gril dosiahne zvolenú hodnotu
Čistenie
Predný panel s otočnými ovládačmi jemne vystupuje zo zvyšku plastového lemu. V blízkosti platní tak vzniká dlhá štrbina, ktorá sa po použití čistí nie práve komfortne. Celý predný panel je v priamom dosahu prskajúcich mastnôt počas grilovania. Jeho výrazná členitosť, vrátane ovládačov, vyžaduje počas čistenia precíznejší prístup.
Ploché platne sa čistia veľmi dobre, nepriľnavý povrch s ľahkosťou zotriete obrúskom. Členitá dvojica je na tom horšie, trošku pomôže priložená špachtlička. Medzery sú dosť úzke a hlboké, oceníte to ale počas grilovania. Odvedú rýchlejšie prebytočnú mastnotu.
Ako správne očistiť gril?
Je na mieste pripomenúť, že keď po grilovaní vášho miláčika utierate, umývate…nazvime to pracovne „ošetrujete“: Pozor na spojenie papierové útierky a lesklé povrchy. Ja používam a doporučujem používať:
- Teplú vodu + čistú hubku na riad, nie však novú! Niektoré bývajú tvrdé a ostré.
- Handričku s mikrovláknami, teplú vodu a trochu jari.
- Vždy v tomto poradí
Prečo to spomínam? Pozrite sa, čo sa nám stalo po testovaní grilu DeLonghi, resp. po ošetrení jeho povrchu 🙂 A verte, že práve to vyššie napísané vždy dodržujeme.
Podobne by to dopadnúť po prvej grilovačke nemalo. Súčinitele poškodenia sú: teplá voda, jar, handrička a hubka. To mi nepripadá byť v poriadku. Bruškom prsta sa mi tiež podarilo kúsok zotrieť. Je zjavné, že prskajúci olej narušil textúru potlače.
Reklamácia
Myslel výrobca na to, že sa bude na grile grilovať? Zariadenie sme reklamovali, predávajúci nás uistili, že podobnú reklamáciu jakživ neriešili. Sami si prstami skúsili kúsok popiskov zotrieť a s ohromením uznali reklamáciu ako dôvodnú.
Žiadali sme odstúpenie od kúpnej zmluvy, nakoľko v nás prebýva dôvodná obava, že každý náhradný kus, by trpel rovnakou vadou. O riešení budem informovať, aj keď tuším, že nám nebude vyhovené.
Recenzie z Heureky
Prezreli sme si ako hodnotia gril ľudia, ktorí si ho kúpili a používajú ho dlhšie. Niekoľko žien uvádza, že je zariadenie v poriadku a slúži im k spokojnosti. Pochvaľujú si všestranné využitie. Muži by prijali vyšší príkon počas grilovania mäsa.
Zaujala nás však recenzia od pána z Česka, ktorú uverejnil priamo na stránke predajcu Euronics. Obsiahla skúsenosť odrážala presne naše pocity a jej záver nás presvedčil, že nie len nám zmizlo značenie z predného panelu. Túto recenziu nájdete v odkaze: Gril DéLonghi-Skúsenosti užívateľov
Záver recenzie: …“Co mě ale dorazilo byl potisk popisků na grilu. Po prvním grilování jsem chtěl olejem poprskané šasi otřít a ejhle popisky začaly mizet“…
DéLonghi CGH 902C – GRILOVANIE
Zariadenie je ideálne na prípravu miešaných vajec, zvládne aj hojnú porciu. Skvele si poradilo s pečienkou, sendvičmi a obstojne aj s rybou. Zvyšok nie je žiadna sláva.
Zostrih z grilovania uvidíte vo videu.
Rýchlosť ohrevu
„Vďaka“ slabej hrúbke platní je ohrev, i napriek slabému výkonu, pomerne rýchly. Samozrejme meranie prebehlo s prázdnym grilom. Zohriatie platní, ktorých teplota klesne naložením potravín na povrch, už trvá omnoho dlhšie.
- 0- 80°C 1:45min
- 0-150°C 4:30min
- 0-180°C 5:05min
- 0-230°C 6:20min
Výsledky nášho testovania
Prezrite si fotografie, ktoré vznikli počas testovania tohoto elektrického grilu. V popisoch nájdete aj komentár ku príprave.
DéLonghi CGH 902 C – zhrnutie
Veľmi zaujímavý, i keď tenký povrch platní. Na druhej strane nedomyslený koncept na oko príjemného, v praxi ale nepoužiteľného dizajnu. Tenučké platne neudržia teplotu. Nepochopené ovládanie teploty na dvoch ovládačoch.
Poloha otvorený gril je pre takéto zariadenie len ťažko využiteľná – 1500Watíkov neposkytne dostatočné teplo a vedľa grilu vystojíte dieru, pokiaľ sa dostaví výsledok. Surový hliník na platniach určite nepatrí do umývačky riadu.
Hravo zvládne prípravu miešaných vajec alebo kuracej pečienky. Takouto vlastnosťou sa pýši len málo elektrických grilov. Poradí si so sendvičmi aj tenšou rybou. Či je to postačujúci dôvod na kúpu, už necháme na vás.
Výhody grilu
- povrchová vrstva bez PTFE a PFOA
- sklon platní
- podarený dizajn
- členité aj ploché platne
- súčasť balenia-spachtlička na členité platne
- vypínač-poloha 0
Nevýhody grilu
- neudrží teplotu počas grilovania
- predný panel v priamom dosahu prskajúceho oleja
- po použití zrejme prídete o značenie na prednom paneli
- surový hliník-nepatrí do umývačky riadu
- barbecue poloha+slabý výkon=otázna využitelnosť
- vysoká – neadekvátna cena
DéLonghi CGH 902 C – hodnotenie redakcie
Redakčné hodnotenie
-
Obsluha
-
Odolnosť
-
Príkon
-
Použité materiály
-
Udržanie teploty
-
Rýchlosť ohrevu
-
Praktickosť
-
Grilovanie
-
Sendviče
Súhrn
Tento model sa značke DéLonghi nepodaril.
-Dougrilovania priatelia-
No Responses