Funkcia automatické varenie v 6-tich programoch, dotykové ovládanie, zvukové upozornenia a farebná signalizácia, odnímateľné platne, senzor hrúbky potraviny a prispôsobenia teploty… To všetko je vo veľmi peknom nerezovom obale a obsluha je skutočne jednoduchá. Bezstarostne zvolíte požadovaný program, stlačíte OK pre potvrdenie a už len čakáte kedy Vám zariadenie oznámi, že váš pokrm je hotový.
Výrobca Tefal píše v manuáli, že vyvinul toto zariadenie interným testovaním v spojení s požiadavkami reálnych používateľov, aby zistil, v ktorom okamihu je potravina v požadovanej úrovni úpravy a teda: Rare, Medium a Well-done. Ako to dopadlo s ich výskumom a vývojom sa určite dozviete v tejto recenzií. Čítajte pozorne, pretože o tomto elektrickom grile sa relevantné informácie na internete takmer nedajú objaviť.
Tefal GC712 D34 – recenzia/test
Prvý kontakt s grilom
Test tohoto elektrického grilu sme zatiaľ nemali v pláne, zaujal ma však v predajni, predovšetkým nálepkou – Automatic sensor cooking. Elektrický gril s funkciou automatického varenia za pomoci senzoru, tak toto som musel preveriť. Tefal GC712D34 je už druhá generácia, resp. novší a inovovaný následník pôvodnej verzie GC702. Tefal GC702D sme už okrajovo rozoberali v článku: Ako si vybrať elektrický gril.
Očakávania teda sú veľké, svoju úlohu však u mňa zohráva aj skepticizmus z automatizovania tak príjemného procesu, akým grilovanie je.
Po rozbalení
Po rozbalení krabice ma milo prekvapila farebnosť, grafické spracovanie a množstvo sprievodného obsahu ku zariadeniu. Dostal som k nákupu aj darček – drevenú dosku na krájanie.
Samozrejme v balení nechýba ani klasický návod a záručné informácie, v tomto prípade je záruka 2 roky. Ukážku z priloženej dokumentácie môžete vidieť aj nižšie, viac z obsahu balenia uvidíte vo videu o základnej obsluhe tohoto grilu.
Technické špecifikácie
Tefal GC712 D34
Rozmery grilu: | 369 x 179 x 339 mm |
Rozmery platní: | 320 x 220 mm |
Príkon: | 2000 W |
Hmotnosť: | 5,6 kg |
Rozsah termostatu: |
110 °C – 275 °C
|
Napätie: | 220 – 240 V |
Frekvencia: | 50/60 Hz |
Užitočné informácie
Dĺžka kábla: | 80 cm |
Odkladanie kábla: | nie |
Rukoväť a izolácia tepla: | vynikajúca |
Protisklzová podstava: | áno |
Viacero polôh grilovania: | nie |
Senzory: | pre hrúbku potraviny a prispôsobenie teploty |
Použité materiály
Ako môžete vidieť aj v zozname nižšie, tomuto zariadeniu dominuje hliník. Cenovo sa nejedná o lacný gril a sú tomu prispôsobené aj materiály. Obal je pevný a neprehýba sa, ako tomu býva u lacnejších elektrikých grilov.
Z čoho je gril vyrobený?
- Telo grilu – hliník
- Plášť grilu – hliník
- Spodná časť – hliník
- Platne – embasovaný hliník
- Nepriľnavý materiál – PTFE-polytetrafluorethen=Teflon
- Rukoväť – hliník a tvrdený plast
- Podstava / nožičky – tvrdený plast
Prevaha hliníka nad plastom
Podľa informácií výrobcu, konštrukcia grilu je spojením hliníka a tvrdeného plastu. Rukoväť síce pôsobí ako by bola z ocele, je to však viac-dielny dutý hliník, ktorý je nepomerne ľahší. Telo grilu tvoria hliníkové výlisky, ktoré ukrývajú výhrevné telieska a zvyšné „vnútornosti“.
Ako ste si určite už všimli z fotky, čierne časti grilu predstavujú plast. Z tvrdeného plastu je vyrobený ovládací panel na rukoväti, stredové pánty, odkvapávacia miska a nožičky podstavy. Mimochodom nožičky s protišmykovou spodnou stranou výborne plnia svoju úlohu, gril stojí na podklade stabilne a počas manipulácie sa nepohybuje.
Platne grilu Tefal GC712
Odnímateľné platne sú podľa mňa vo väčšine ústopok voči ich kvalite, v tomto prípade to tak nevyzerá. Nepriľnavé grilovacie pláty ako aj nádoba na prebytky sú vhodné do umývačky riadu.
Plocha platní
Rozmery 320 x 220 mm sú, myslím si, že úplne postačujúce. Menšie potraviny je však trošku problém správne usadiť na spodný rosť, resp. využiť celú jeho plochu. A to práve pre jej sklon, po povrchu sa potraviny kĺžu smerom do nádoby. Výrobca to vyriešil drobnými výstupkami, akoby ihličkami, na ktoré môžete pritlačiť potravinu. Na vrchnej platni môžete naopak vidieť jamky, do ktorých majú výstupky z tej spodnej, zapadnúť.
Najdôležitejšia časť platne je jej povrchová alebo nepriľnavá vrstva. Tieto platne tvoria vysoko kvalitné embosované hliníkové pláty s PTFE nepriľnavou úpravou. PTFE-polytetrafluorethen, známy aj pod obchodným názvom Teflon.
Pevný sklon
Sklon spodnej platne je 7°, čo je určite pozitívne, nie však pre uloženie potravín na ňu, ako som už spomínal vyššie. Riešenie výrobcu je v poriadku, no tvrdšie potraviny, ako napídklad zemiaky, ktoré chcete aj bohato potrieť olejom, sa ukladajú na gril problematicky.
Koľko stojí tento elektrický gril od Tefalu?
Elektrický gril Tefal GC712D34 kúpite od 180€. Zatiaľ je v ponuke len v dvoch e-shopoch, Hej.sk je cenovo výhodnejší. Túto informáciu budeme aktualizovať.
Momentálne je v ponuke aj s darčekom – dreveným dienkom s logom výrobcu a modelovej rady Oprigrill.
Aktualizované ceny zistíte po stlačení tlačidla
Vyberte si e-shop a zistite aktuálnu cenu
Alza.sk Hej.sk
Manipulácia s grilom
Výhradne kontaktný gril, teda jedna poloha pre grilovanie. Menšia variabilita je nahradená pevným a kompaktným prevedením. Zariadenie je uspôsobené pre pohyb v kratšom rozsahu – zvláda ho však výborne.
Dovieranie roštov
Pánty grilu, ako aj mohutná hliniková rukoväť, ktorá sa na ne napája, opisujú presnú dráhu. Vrchná časť zariadenia sa nekolíše do strán a na podložke je gril stabilný. Drobnosť som si však všimol a to, že predná strana vrchného roštu sa dotýka toho spodného skôr, čo je nezvyčajné. Väčšinou je to u kontaktných grilov naopak. Takýto pohyb môže potravinu medzi platňami posúvať smerom k okvapávacej miske.
Odnímateľné platne
Veľmi príjemne je spracované odoberanie grilovacích dosiek. Jedným tlačidlom sa uvoľňuje spodná a rovnako tak aj vrchná. Potom už len stačí platne opláchnuť a vložiť do umývačky riadu 🙂
Nebude to až tak jednoduché. Ja som ich umýval poctivo ručne a musím povedať, že zábava to nie je. Priestory medzi rebrovaním platní sú príliš úzke, počas umývania celkom zavadzajú aj výstupky na spodnej platni. Na vrchnej som sa zase natrápil s drobnými jamkami, ktoré som už v tejto recenzií spomínal.
Ovládanie predného panelu
Naozaj úplne jednoduché. Pre tých, ktorí si radšej prečítajú najskôr manuál, prináša tento model naozaj bohatý súbor sprievdných informácií. Ovládaciemu panelu je venovaný prehľadný návod, spomínaný vyššie v článku. Súčasťou balenia je aj „obruč“ na výmenu okolo svetelnej signalizácie, vo viacerých jazykoch, aby každý rozumel…
Manuálny režim
Samozrejme najskôr tlačidlo zapínania.Ďalej tlačidlom s vyobrazením teplomeru, zvolíte požadovanú teplotu. Na výber sú 4 možnosti odstupňované farebne od 110°C – 275°C
- zelená 110-125°C
- žltá 180-195°C
- oranžová 220-235°C
- červená 255-275°C
Zvolená farba sa rozbliká a keď blikať prestane, a zaznie aj zvukový signál, gril dosiahol požadovaný teplotu. Nie ste si istý akú teplotu zvoliť? Výrobca má pre vás prehľadnú tabuľku s rôznymi potravinami a ich odporúčanou teplotou prípravy.
Automatický režim
Ak chcete zmeniť režim z manuálneho, musíte zariadenie najskôr vypnúť. Po zapnutí už len stačí zvoliť tú správnu ikonku zo 6-tich automatických režimov. Rozbliká sá fialová farba, čo znamená, že gril sa zohrieva na prednastavené hodnoty. Keď je gril pripravený oznámi to zvukom a fialová farba prestane blikať, svieti neprerušovane.
To je čas na vloženie potravín a zavretie grilu, potom sa rozsvieti modrá farba-začiatok procesu varenia. Zelená sa rozbliká keď zariadenie zaháji varenie a blikať prestane tesne pred dokončením. Následne vám gril postupne hlási, zvukom a farebne, dokončenie prípravy na stupne: Rare-žltá farba, Medium-oranžová a Well-Done-červená.
V návode sa uvádza, že pre ideálny výsledok, by hrúbka grilovanej potraviny, nemala presahovať 4cm. To nie je žiadne výrazné obmedzenie, len zriedka ukladám na gril aj niečo hrubšie. Svojou morskou pražmou som sa ku takémuto číslu aspoň priblížil a opis nájdete u kúsok nižšie. Ďalšia dôležitá informácia je, že počas automatickej prípravy-sa gril neotvára.
Tefal GC712 – GRILOVANIE
Vykúšal som oba režimy a na ten automatický som sa špeciálne zameral. Pokúšal som sa dopátrať informácií, aké senzory, akým spôsobom…, dohliadajú na priebeh grilovania. Nič som však nezistil, nie je možné vypátrať, čím konkrétne výrobca automatizoval proces prípravy. Odhliadnuc od toho som bol výsledkami ohromený.
Manuálna príprava
Griloval som zemiaky, baklažán, cuketu a kuracie prsia. Samozrejme na rozdielnych teplotách, zohriatie grilu trvá 5-7 minút, podľa zvolenej intenzity. Určený sklon platní, v spojení s tenkými kanálikmi rebrovania, odvádza prebytočné šťavy naozaj výborne.
Automatické grilovanie – Optigrill
Testoval som režimy Steak a Ryba. V oboch prípadoch trvalo zohriatie grilu cca 4-5 minút. Z výsledkov som bol úprimne prekvapený, i keď som do testovania išiel s menším sebazaprením z automatizovania a nedôverou v reálne výsledky.
Stejčíky
Hovädzie tenké necelý 1 cm som sa chystal pripraviť na úpravu Medium. Čo som preto musel urobiť? Zvolil som ikonku s „flátikom“ mäsa a počkal kým mi gril oznámi, že môžem vložiť medzi platne moje steaky. Niečo málo nad 2 a pol minúty trvalo, kým sa gril ozval prvý krát a tým mi oznámil, že moje steaky sú už v stave Rare. Minútku na to boli už Medium a musím uznať, že nato aké tenké plátky som použil, sa gril so zadaním vysporiadal veľmi dobre.
Pražma a kalamáre
Pražma morská grilovaná bez chvosta, no so zvyšnými plutvičkami. Plnená mrkvou, citrónom, čerstvou pažítkou a cesnakom, takmer presahovala odporúčanú hrúbku pre automatický režim na zariadení. Zvolil som teda ikonku s rybkou a počkal, kým bude gril pripravený, resp. zohriaty. Rybu som položil na spodný rosť a gril zavrel, po chvíľke sa rozsvietila modrá indikácia pre začiatok varenia.
Od toho momentu som čakal dlhých 13min. na dokončenie až po štádium Wel-done. Medzičasom som bol skalopevne presvedčený, že niečo nie je v poriadkua a tak trošku som sa aj tešil na zlyhanie automatického módu. Opak však bol pravdou, po dokončení som hneď degustoval a pražma-fantastická. Koža nebola spečená a ryba bola zvnútra dokonale pripravená,nevysušená, skutočne lahodná.
Kalamáre som síce nechcel znehodnotiť, no chcel som nimi nachytať automatický režim pre grilovanie rýb. Ako? Jednoducho tak, že medzi klasickou rybou a kalamárom je celkom značný rozdiel, grilovať by sa mali na rozdielnych teplotách a prirodzene aj rozdielny čas. Hrúbka kalamárov bola 0,6-0,8cm, čo je oproti predošlej pražme tiež značný rozdiel.
V návode sa však jasne zaraďujú morské plody do prípravy pod režimom Ryba. Takže bez logických úvah a so zámerom mierne záľudným voči grilu a výrobcovi, som sa pustil do rovnakého procesu ako s pražmou. Tentokrát trvala príprava pod 3minúty a i keď z fotky pôsobia kalamáriky ako viac prepečené než bolo treba, ubezpečujem, že tomu tak nie je- ich prirodzená fialová farba je len mierne nahnedlá. V skúške alebo skôr chytáku, obstál gril na výbornú.
Tefal GC712 – zhrnutie recenzie
Zariadenie som teda nenachytal, čo je vo svojej podstate potešujúci fakt. Hnevá ma síce, že informácie o fungovaní a senzorovaní sú príliš všeobecné, rád by som princípu lepšie pochopil. Nečakal som, že budem po testovaní z Tefalu GC712 tak nadšený. Nechystám sa síce svoje nekonečné grilovacie seansy automatizovať, ale pre tých, ktorí o niečom takom uvažujú je 712-ka bezpochyby výborná voľba.
Výhody grilu
- automatické grilovanie
- dotykové ovládanie
- rozsah nastaviteľnej teploty
- pevný sklon-v zmysle rýchleho odtekania prebytkov
- nepriľnavý materiál platní-teflon
- odnímateľné platne
- senzor hrúbky a prispôsobenia teploty
- jednoduché a ľahké ovládanie
- stabilné postavenie grilu na podklade
- zvuková aj farebná signalizácia
- bohatý sprievodný obsah
- vypínač
Nevýhody grilu
- čistenie platní nie je vôbec hračka
- pevný sklon-v zmysle, že ho nemožno upraviť
- šmýkanie sa potravín na spodnej platni
- chýba miesto pre odkladanie kábla
-Dougrilovania priatelia-
Tefal GC712 D34 – hodnotenie redakcie
Pozrite sa aké výsledné hodnotnie, sme dali automatickému grilu Tefal.
Redakčné hodnotenie
-
Obsluha
-
Odolnosť
-
Príkon
-
Použté materiály
-
Udržanie teploty
-
Rýchlosť ohrevu
-
Praktickosť
Súhrn
Kto hľadá pomocníka do kuchyne v podobe automatizovaného grilu, tu je ten správny model. Z dnešného testovania si odnášam pozitívne zistenia, zaiadenia obstálo na výbronú.
Díky za skvělou recenzi – mám ho již doma. Jsem opravdu velmi zvědavý a natěšený.
Skvěle jsem si tu udělal obrázek a funkčnosti tohoto přístroje.
S pozdravem Josef
Pán Jozef,
presne to je našim cieľom „udělat obrázek o funkčnosti přístroje“.
Ďakujeme Vám pekne za pochvalné slová.
S uvedenou recenziou je možné úplne súhlasiť. Mám tento gril doma a je to podľa ma výborný výrobok. V súčasnej dobe sa dá kúpiť aj za cenu okolo 130€. Pre tých, ktorý chcú príležitostne využiť gril aj na niečo iné, je dobré pripomenúť, že je k dostaniu aj príslušenstvo na pečenie a zapekanie, ktorý umožňuje prípravu pizze, zapekaných potravín a pod. Predáva sa pod označením TEFAL XA722870.
Používam automatický režim a trochou praxe každý zistí, kedy má ukončiť grilovanie. Zvuková a svetelná signalizácia je výbornou pomôckou, ale grilovanie môžete skončiť kedy chcete otvorením grilu a vybratím pripravovaných potravín. Ak v priebehu grilovania vyberiete len časť grilovaných potravín, po zavretí grilu je možne zvyšok potravín dogrilovať do vyššieho, požadovaného stupňa.
Pán Igor,
ďakujeme za Váš príspevok.
Komentár od reálneho užívateľa je pre čitateľov veľmi hodnotný.
Děkuji za skvělou recenzi. Je strašná škoda, že výrobci používají na povrch plátů pouze teflon a ne litinu nebo kvůli bezpečnosti alespoň něco bez PTFE, PFOA (keramika). Zkoušel takový grill najít ovšem marně.